Ruszamy z naborem do Edukacji domowej dla Szkoły Branżowej I Stopnia, Technikum i Liceum Ogólnokształcącego.
Czym jest edukacja domowa
Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. Dyrektor przedszkola albo szkoły może zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wniosek należy złożyć do dyrektora przedszkola, szkoły, do której dziecko jest przyjęte. Wtedy nauczycielami dziecka mogą być:
- rodzice,
- opiekunowie prawni,
- inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie.
Takie osoby nie muszą kończyć specjalnych studiów ani szkoleń.
Dyrektor szkoły może się zgodzić na edukację domową w danym roku szkolnym i wskazać w decyzji etap edukacyjny. Są trzy etapy:
- I etap – I, II i III klasa szkoły podstawowej,
- II etap – IV–VIII klasa szkoły podstawowej,
- III etap – szkoła ponadpodstawowa.
System edukacji domowej w Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka” w Tczewie opiera się na ścisłej współpracy rodziców i szkoły, umożliwiając uczniom realizację programu nauczania poza tradycyjnym systemem stacjonarnym. Poniżej opisano jego kluczowe zasady:
- Odpowiedzialność za edukację dziecka:
- Rodzice są odpowiedzialni za organizację procesu nauczania dziecka w domu oraz za jego postępy edukacyjne. Szkoła pełni rolę wspierającą i monitorującą.
- Konsultacje przedmiotowe:
- Szkoła organizuje raz w miesiącu konsultacje z każdego przedmiotu egzaminacyjnego. Konsultacje te mają na celu wyjaśnianie trudności, omawianie wymagań egzaminacyjnych i udzielanie wsparcia edukacyjnego.
- Zajęcia praktyczne:
- W przypadku uczniów szkół branżowych i techników, zajęcia praktyczne odbywają się w trybie stacjonarnym, na takich samych zasadach jak dla uczniów w systemie tradycyjnym.
- Egzaminy klasyfikacyjne:
- Egzaminy te odbywają się w miesiącach maj-czerwiec i mogą przybierać formę pisemną, ustną lub ćwiczeń praktycznych (szczególnie z przedmiotów informatycznych).
- W przypadku egzaminów cząstkowych, obejmujących materiał z pierwszego semestru, uczniowie mogą do nich przystąpić w pierwszym tygodniu ferii zimowych, ale nie jest to obowiązkowe.
- Wymagania edukacyjne:
- Wymagania dotyczące egzaminów klasyfikacyjnych oraz przykładowe pytania są udostępniane uczniom na początku roku szkolnego, co pozwala na odpowiednie przygotowanie się do egzaminów.
- Egzaminy poprawkowe:
- Uczniowie, którzy nie zdadzą egzaminów klasyfikacyjnych z jednego lub dwóch przedmiotów, mogą przystąpić do egzaminów poprawkowych.
- Powrót do systemu stacjonarnego:
- W przypadku niezdania egzaminów poprawkowych (ocena niedostateczna), uczeń jest zobowiązany do powrotu do tradycyjnego systemu stacjonarnego nauczania.
System ten umożliwia uczniom indywidualne podejście do nauki, jednocześnie zachowując standardy oceny i wymagań edukacyjnych. Dzięki wsparciu w postaci konsultacji oraz jasno określonym zasadom, rodzice i uczniowie mają odpowiednie narzędzia do efektywnego zarządzania procesem kształcenia.
Usługa jest bezpłatna.
Więcej informacji TUTAJ i w tym linku
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dl LO, Technikum i SBIIS
Dokumenty do pobrania:
Oświadczenie
Wniosek o wydanie zezwolenia na edukację domową
Zobowiązanie